Káhira

Všichni říkají, že kdo nespatřil Káhiru, nespatřil svět, proto je Káhira přezdívána jako Matka světa, v překladu Um al dunya.

V největším městě Afriky můžeme najít kanály, zahrady, paláce, kostely, minarety, muzea, bazary, trhy a proto je Káhira duchovním centrem celého arabského světa. V městě,jenž má 14 miliónů obyvatel je mnoho hluku a uspěchanosti. Káhira je velice chaotické město, což dokazují velice přecpané ulice, zvuk klaksonů, zácpy a dobytek volně se pohybující mezi auty. Ale Káhira má i opačnou tvář-jsou zde luxusní butiky a hotely, neuvěřitelné stavby. Mezi nejdůležitější budovy Káhiry patří nejstarší islámská univerzita Al-Azhar.

Káhira je velice staré město, které bylo založeno už v 10.století, avšak některé části města byly osídleny již dříve. Káhira je ve velice vhodné poloze,díky tomu bylo blízko Káhiry první Faraónské město-Mennofer. Káhira má opravdu tisíciletou historii.

Velké náměstí Majdán at Tahír je dopravním uzlem metra a autobusových linek. Za nákupy se můžeme vidat do hlavních ulic Kasr an-Níl , Kasr Tal´ at Harb a at Tahír. Uřád radnice z doby prezidenta Nasira je v mrakodrapu Mugamma. Vedle něj na pravo sotjí bílá vila bývalého ministerstva zahraničí. Naproti je budova Arabské ligy a na ní je navazován hotel Le Hilton. Vaše povinnost je navštívit Egyptské muzem na severu náměstí. Je zde veliké množství soch, šperků, amuletů atd. Dále zde můžete vidět několik mumií slavných králů, například Ramesse II, a také sochy slavných osobností Egypta. Ze všech exemplárů vyčnívá zlatá maska,vážící 225 kg.

Chci na dovolenou do Egypta, chci, chci, chci, ...

Sídlem vlády od roku 1218 až po 19. století byla Citadela. Přežila staletí, avšak nestačila na explozi v roce 1824, kdy byla zničena větší část citadely. V této budově stojí za zmínku Alabastrova mešita malá, modlitebna sultána el Nasíra a Josefova studna vyhloubená ve 12. století.

V nejstarší části Káhiry na ostrově Gezíra se nachází Koptská Věž. Můžeme zde najít kostel Móllaka – „Zavěšený“, kostel sv. Barbory, sv. Jiří a sv. Sergeje. Za zmínku stojí kostel sv. Sergeje,který se považuje za nejstarší káhirský kostel z doby Fátimovců a dále také synagoga Ben Ezra,nejstarší synagoga, pocházející z 9. st. Můžeme zde najít Sbírku koptských uměleckých pokladů a římské hradiště.

Fustát, přiléhající na Koptskou čtvrt je původní metropole nejstarší městské arabské sídliště. Nachází se zde mešita Amr Ibn al-Áse z roku 641, za mešitou se nacházejí káhirské hrnčířské dílny. Jedinou dochovanou budovou z období Fustátu je Nilometr.

Nádherný výhled až k pyramidám nám nabízí Káhirská věž v podobě lotosu, kde dokonce můžeme v horní části navštívit otáčivou restauraci s vyhlídkovou terasou.

Pokud nejete do Egypta jenom za mořem, slunkem a lenošením a máte zájem trošku poznat i Káhiru, tak je možné si vybrat ubytování například na booking.com, kde si vyberete z více jak 250 hotelů.

Muchtárovo muzeum obsahuje díla slavného moderního egyptského sochaře Mahmúda Muchtára.

Centrum islámské učenosti, později teologické středisko ortodoxního sunnitského učení- To je mešita al-Azhar založená roku 970 generálem Džauharem.

Jedna z nejhonosnějších budov Káhiry se jmenuje mauzoleum sultána Kalá´úna. Nejdeme zde bronzově obložené dveře.

Mamlúkovskou světskou architekturu nám nabízí palác Emíra Beštaka ze 14. století. Nachází se zde studna a škola koránu Abd ar-Rahmán Kaskúda. Můžeme navštívit mešitu al-Akmar a soukromý dům z osmanské doby Bajt as-Suhamí.

V Minaretu Mešita al-Hákima alias fátimovská pepřenka můžeme vidět při vstupu dvě brány: Báb al-Futúh a Báb an-Nasr, které patří ke zbytku městské hradby. Tato hradba byla nejstarší monumentální stavbou v dějinách islámského Egyptách z kamene.

Velmi nápadná budova s 65 metrů vysokým minaretem a s pěti malými kopulemi se nazývá Mauzoleum sultána al-Ghúrího.

Přes 81 000 předmětů z Egypta, Turecka a Persie je k vidění v Muzeu islámského umění. tyto předměty nám nabízejí pohled na vnitřní vybavení islámských budov.